
Godina 2019. puna je velikih filmskih obljetnica (samo proguglajte koji su se sve naslovi pojavili npr. 1939., 1959., 1969. ili 1979.), pri čemu se u zadnje vrijeme najviše priča o uistinu jedinstvenoj 1999. koja je iznjedrila gomilu modernih klasika i kultnih djela. No, pustimo priču o godini Matrixa i Kluba boraca za neku drugu priliku i vratimo se malo dalje u prošlost, točnije 1989. godinu.
Ako ste odrasli uz filmove iz osamdesetih i devedesetih, sasvim vam je jasno zašto je 1989. bila posebna i zanimljiva. Bila je to godina velikih i utjecajnih blockbustera, budućih klasika različitih žanrova, ali i filmova koji su daleko od remek-djela, ali su toliko zabavni da ih se može uvijek gledati iznova. Evo malog izbora koji vam može dobro poslužiti za planiranje jednog "obljetničkog" filmskog maratona!
Batman
Prva visokobudžetna ekranizacija stripa o čovjeku-šišmišu označila je tektonsku prekretnicu u popularnoj kulturi i označila početak jedne nove holivudske ere. Osim što je bio ogroman hit na svjetskim kino-blagajnama, Batman Tima Burtona svojim je darkerskim stilom simbolički raskrstio s lepršavim filmskim osamdesetima, ali i najavio trend strip ekranizacija koji će posebno kulminirati u 21. stoljeću (i ujedno postati najveći filmski trend današnjice). Jack Nicholson je istovremeno kao Joker ostvario jednu od svojih najpoznatijih uloga u karijeri, a po njegovoj izvedbi mjerit će se sve kasnije filmske inkarnacije najslavnijeg Batmanova protivnika.
Bezdan
Nakon Terminatora i Aliensa, James Cameron postao je vruće redateljsko ime u Hollywoodu, a njegov sljedeći projekt bio je ambiciozni podmorski SF spektakl Bezdan o čijoj se produkciji punoj problema i izazova i danas raspredaju legende. Bezdan je na kraju u kinima postigao tek osrednje rezultate, ali definitivno spada u sam vrh redateljevog opusa te se posebno pamti po pionirskom korištenju računalnih efekata koji su pokazali u kojem smjeru će krenuti filmska tehnologija.
Draga, smanjio sam djecu
Disneyjeva SF komedija u režiji Joea Johnstona zasigurno je mnogima draga filmska uspomena iz djetinjstva, a i danas predstavlja solidnu zabavu za cijelu obitelj. Draga, smanjio sam djecu našao se među deset najgledanijih filmova u svijetu 1989. godine, čemu su nesumnjivo pridonijeli i za ono vrijeme izvrsni specijalni efekti koji su maštovito prikazali "svijet u malom". Nastavak Draga, povećao sam dijete, međutim, nije uspio ponoviti uspješnu formulu.
Društvo mrtvih pjesnika
Zahvaljujući Društvu mrtvih pjesnika Petera Weira, mnogi su naučili što znači "Carpe diem" i možda počeli tražiti životnu inspiraciju u poeziji. Veliki hit, kultni film i jedna od najupečatljivijih izvedbi neponovljivog Robina Williamsa. Prilikom ponovnog gledanja pokušajte prepoznati mladog Ethana Hawkea u jednoj od njegovih ranih uloga.
Indiana Jones i posljednji križarski pohod
Spielbergov megapopularan serijal u svom trećem poglavlju vratio se korijenima ponovnim uvođenjem nacista u priču, ali i donio nekoliko novina: mali uvid u život mladog Indiane Jonesa (River Phoenix) te karizmatičnog Seana Conneryja u ulozi oca naslovnog junaka. Vrhunska zabava i ona vrsta filmova kakvi se danas više ne snimaju (čak ni pod Spielbergovom palicom).
Mala sirena
Disney je tijekom sedamdesetih i osamdesetih uglavnom nizao komercijalno i kritičarski neuspješne animirane filmove, a onda je došla Mala sirena i legendarni studio vratio se na staze stare slave. Zarazni songovi, vrhunska animacija i simpatični likovi osigurali su veliki uspjeh slobodnoj adaptaciji Andersenove bajke, a zatim je uslijedila "Disneyjeva renesansa" i niz velikih uspješnica u devedesetima, poput Ljepotice i zvijeri, Aladdina i Kralja lavova.
Povratak u budućnost 2
Marty i Doc su ponovno sjeli u DeLorean, zaputivši se u 2015. godinu koja je u vrijeme premijere Zemeckisova filma bila ne baš bliska budućnost, a danas je već (alternativna) prošlost. Dvojka možda i nije toliko dobra i svježa kao original, ali definitivno ima zabavnih i pamtljivih trenutaka, pogotovo u prikazu futurističkog svijeta i izmaštane tehnologije. Nažalost, još uvijek ništa od pravih hoverboardova i one pećnice koja majušnu pizzu pretvara u veliku.
Rat Roseovih
Crne komedije bile su relativno česta pojava osamdesetih (Heatherice, Baci mamu iz vlaka, Nepodnošljivi susjedi...), a jedna od najboljih nesumnjivo je Rat Roseovih u kojoj briljantni Michael Douglas i Kathleen Turner prolaze put od idealnog do najgoreg mogućeg ljubavnog para. U sporednoj ulozi poprilično beskompromisne komedije pojavljuje se i Danny DeVito koji je ujedno i redatelj filma.
Tango i Cash
Tango i Cash nije bio posebno veliki hit u kinima niti je dobro prošao kod kritičara, ali vjerojatno nema filmofila koji u mladim danima nije uživao u akcijskoj komediji koja je na velikom platnu ujedinila Kurta Russella i Sylvestera Stallonea. Obavezna filmska lektira za nostalgičare i ljubitelje "guilty pleasure" uradaka.
Velika avantura Billa i Teda
Svojevrsna preteča Glupog i glupljeg sa SF elementom, Velika avantura Billa i Teda predstavlja jedan od prvih zapaženijih nastupa Keanua Reevesa (koji će pet godina kasnije ući u holivudsku A ligu zahvaljujući Brzini). Zabavna i nepretenciozna komedija o dvojici ne baš bistrih tinejdžera koji putuju kroz vrijeme pretvorila se u neočekivani hit, a zatim i pravu malu franšizu, jer Bill i Ted su nastavili svoje urnebesne pustolovine u nastavku filma, igranoj i animiranoj seriji te čak i stripu.